Sık Sorulan Sorular

Hiperbarik oksijen tedavisi terimi ile basınç odası adını verdiğimiz kapalı bir odada yüksek basınç altında iki saat süre ile maske yoluyla aralıklı olarak saf oksijen solumanız kastedilmektedir.

Tek kişilik odalara hasta yatarak alınırken, çok kişilik odalarda hastalar kendileri için ayrılmış koltuklarda oturarak tedavi görürler. Ancak yatması zorunlu olan durumlarda hasta sedye ile tedaviye alınabilir.

Herhangi bir nedenle tedavinizin seans bitiminden önce sonlanması gerekirse, kabin içindeki ikinci kapı sayesinde diğer hastaların tedavisi aksamadan sadece sizi kabinden çıkarabiliriz. Bu durum diğer hastaların tedavilerini etkilemez. Lütfen rahat olunuz.

Uyku sırasında solunumunuz daha yüzeyel olacaktır. Bu da yeterli oksijen çekmenizi yani tedaviden yararlanmanızı engelleyecektir. Bu nedenle tedavi sırasında uyumanızı istemiyoruz.

Tedaviye pamuklu kumaştan giysilerle girilmeli, sentetik ya da yünlü kıyafetler kullanılmamalıdır.

Yangın riski nedeniyle basınç odasına çakmak, kibrit, pilli her türlü cihaz, müzik çalarlar, cep telefonları ve saat ile girmek yasaktır. Güvenliğiniz için bu kurallara uymanız zorunludur.

Basinç odasi içinda normal hava bulunur. Siz oksijeni maskeden solursunuz. Oksijenin zararli etkilerinden korunmak için 25 dakika oksijen soluduktan sonra 5 dakika maskeyi çikarip ortam havasini solumanizi istiyoruz. Verilen bu hava molalari sizi oksijenin zararli etkilerinden korumak içindir.

Hayir. Bulasici hastaliklardan korunmak için ayni maskenin farkli hastalar tarafindan kullanilmasini istemiyoruz. Bu nedenle her hastanin yeni bir maske edinmesini istiyoruz. Size de seansa ilk basladiginiz gün yeni bir maske (3M ya da Drager marka) verilmis olacak. Bu maske size ait olacak. Tedavi süresince maskenizi hergün yaninizda getiriniz. Tedavi sonrasinda da maskenizi uygun kosullarda saklamanizi öneririz.

Oksijen maskeniz kauçuktan yapilmis olup, nemli bir bez ile temizlemeniz yeterli olacaktir. Birden fazla hasta kullaniminda ise özel dezenfektan solüsyonlarla temizlenmesi gerekmektedir.

Hiperbarik oksijen tedavisi endikasyonlari Saglik Bakanligi tarafindan belirlenmistir. Merkezimiz Saglik Bakanligi’nca ruhsatlandirilmis olup, endikasyon listesindeki hastaliklardan herhangi birinin tedavisi için ve saglik kurulu raporu ile basvurmaniz halinde tedaviniz SGK tarafindan ödenir. Sizin merkezimize, SGK tarafindan belirlenen limitler dahilinda katilim payi ödemeniz gerekmektedir.

Merkezimizde özel sigortanızdan yararlanarak hiperbarik oksijen tedavisi olmak isterseniz ayrıca katılım payı ödemezsiniz.

Tedavi süresi hastalığın ve hastanın durumuna göre değişir. Kendi durumunuz hakkında bilgiyi merkezimiz doktorundan edinebilirsiniz.

HEMEN ARA