• Bu sayfa, hastalar ve hasta yakınları tarafından Sıkça Sorulan Soruları (SSS) içermektedir. Sorular ilgili başlıklar altında cevaplandırılmıştır.

Sık Sorulan Sorular

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik oksijen tedavisi terimi ile basınç odası adını verdiğimiz kapalı bir odada yüksek basınç altında iki saat süre ile maske yoluyla aralıklı olarak saf oksijen solumanız kastedilmektedir.

Oturarak mı yatarak mı tedavi göreceğim?

Tek kişilik odalara hasta yatarak alınırken, çok kişilik odalarda hastalar kendileri için ayrılmış koltuklarda oturarak tedavi görürler. Ancak yatması zorunlu olan durumlarda hasta sedye ile tedaviye alınabilir.

Tedaviden çıkmam gerekirse diğer hastaların tedavisini de bozmuş olur muyum?

Herhangi bir nedenle tedavinizin seans bitiminden önce sonlanması gerekirse, kabin içindeki ikinci kapı sayesinde diğer hastaların tedavisi aksamadan sadece sizi kabinden çıkarabiliriz.  Bu durum diğer hastaların tedavilerini etkilemez. Lütfen rahat olunuz.
 

Basınç odasında uyuyablir miyim?

Uyku sırasında  solunumunuz daha yüzeyel olacaktır. Bu da yeterli oksijen çekmenizi yani tedaviden yararlanmanızı engelleyecektir. Bu nedenle tedavi sırasında  uyumanızı istemiyoruz.
 

Tedavi için özel bir giysi gerekli midir?

Tedaviye pamuklu kumaştan giysilerle girilmeli, sentetik ya da yünlü kıyafetler kullanılmamalıdır.
 

Basınç odası içinde yasak olan eşyalar var mı?

Yangın riski nedeniyle basınç odasına çakmak, kibrit, pilli her türlü cihaz, müzik çalarlar, cep telefonları ve saat ile girmek yasaktır. Güvenliğiniz için bu kurallara uymanız zorunludur.
 

2 saat oksijen solumak zararli degil midir?

Basinç odasi içinda normal hava bulunur. Siz oksijeni maskeden solursunuz. Oksijenin zararli etkilerinden korunmak için 25 dakika oksijen soluduktan sonra 5 dakika maskeyi çikarip ortam havasini solumanizi istiyoruz. Verilen bu hava molalari sizi oksijenin zararli etkilerinden korumak içindir.
 

Bana vereceginiz maskeyi daha önce baskasi kullanmis midir?

Hayir. Bulasici hastaliklardan korunmak için ayni maskenin farkli hastalar tarafindan kullanilmasini istemiyoruz. Bu nedenle her hastanin yeni bir maske edinmesini istiyoruz. Size de seansa ilk basladiginiz gün yeni bir maske (3M ya da Drager marka) verilmis olacak. Bu maske size ait olacak. Tedavi süresince maskenizi hergün yaninizda getiriniz. Tedavi sonrasinda da maskenizi uygun kosullarda saklamanizi öneririz.
 

Oksijen maskemi nasil temizleyebilirim?

Oksijen maskeniz kauçuktan yapilmis olup, nemli bir bez ile temizlemeniz yeterli olacaktir. Birden fazla hasta kullaniminda ise özel dezenfektan solüsyonlarla temizlenmesi gerekmektedir.
 

Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi masraflarimi karsilar mi?

Hiperbarik oksijen tedavisi endikasyonlari Saglik Bakanligi tarafindan belirlenmistir.  Merkezimiz Saglik Bakanligi’nca ruhsatlandirilmis olup,  endikasyon listesindeki hastaliklardan  herhangi birinin tedavisi için ve saglik kurulu raporu ile basvurmaniz halinde tedaviniz SGK tarafindan ödenir. Sizin merkezimize, SGK tarafindan belirlenen limitler dahilinda katilim payi ödemeniz gerekmektedir.
 

Özel sigortamla tedavi olmak istersem yine de katkı payı öder miyim?

Merkezimizde özel sigortanızdan yararlanarak hiperbarik oksijen tedavisi olmak isterseniz ayrıca katılım payı ödemezsiniz.
 

Hiperbarik oksijen tedavisi içn kaç seans tedavi olamam gerekir?

Tedavi süresi hastalığın ve hastanın durumuna göre değişir. Kendi durumunuz hakkında bilgiyi merkezimiz doktorundan edinebilirsiniz.