Haberler

 

Bursa'ya Oksijen Tedavisi Merkezi

[19.12.2011 11:42:06]

Bursa'da, karbonmonoksit zehirlenmesinden termal yanıklara kadar birçok hastalıkta acil olarak, medikal ve cerrahi yöntemlerle birlikte kullanıldığında çok önemli ve güçlü etkiye sahip olan "Basınçlı ortamda oksijen solunumu (Hiperbarik Oksijen)" merkezi törenle açıldı.

ANADOLU AJANSI - 24.12.2006 - 12:16 Bursa'da, karbonmonoksit zehirlenmesinden termal yanıklara kadar birçok hastalıkta acil olarak, medikal ve cerrahi yöntemlerle birlikte kullanıldığında çok önemli ve güçlü etkiye sahip olan "Basınçlı ortamda oksijen solunumu (Hiperbarik Oksijen)" merkezi törenle açıldı. 


Bursa Valisi Nihat Canpolat, Bursa'nın ilk hiperbarik oksijen tedavi merkezi olma özelliği taşıyan Özel Neoks Sağlık Hizmetleri Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın, lodoslu havalarda en sık can kayıplarının yaşandığı illerin başında geldiğini hatırlattı.

Bursa'da göreve başladığında, bu tarz zehirlenmelerin tedavisinin yapıldığı bir merkezin bulunmadığını öğrendiğini anlatan Canpolat, şöyle konuştu: "Bursa'da karbonmonoksitten zehirlenenlerin süratle tedavi edilecekleri bir yer yoktu. Bununla ilgili gerekli araştırmaları yaparken, bu ünitenin hangi hastanelerimizde açılabileceğini düşünürken, devletin işleyişiyle özel sektörün işleyişi arasındaki fark ortaya çıktı.

Özel sektör tarafından, Bursa'da ilk kez hiperbarik oksijen ünitesi oluşturuldu. Özellikle bu soba zehirlenmelerinde yaşanan ölümlerin çok ucuz ölümler olduğunu, olmaması gereken ölümler olduğunu düşünüyorum. Basit tedbirlerle önüne geçilebilecekken veya tedavisi yapılması halinde önüne geçilebilecekken, hastane hastane dolaştırılarak can kaybına sebebiyet verilmesi, bizleri gerçekten üzüyordu.

Bugün açılışını yaptığımız bu ünite ilimizde bu anlamdaki büyük açığı kapatacağına inanıyoruz." Merkezin ortaklarından Dr. Savaş İlgezdi de hiperbarik oksijen tedavisinin pek çok acil durumda hayat kurtarıcı bir tedavi, karbonmonoksit zehirlenmelerinde de temel tedavi şekli olduğunu kaydetti. 
 
Bursa'nın, lodos nedeniyle soba zehirlenmelerinin en sık görüldüğü illerden biri olduğuna dikkati çeken İlgezdi, şöyle konuştu: "Soba, şofben zehirlenmeleri çoğu zaman vatandaşların hayatlarını kaybetmelerine, kimi zaman da tedavisi mümkün olmayan ağır hasarlara neden olabiliyordu.

Bu hastalarımız, Bursa'da böyle bir ünitenin olmaması nedeniyle İstanbul'a, Ankara'ya gitmek zorunda kalıyorlardı. Oysa bu tür zehirlenmelerde acil müdahale çok önemlidir. Şimdi artık bu tarz hastaları aynı gün içinde tedavi etme şansımız olacak.
 
" Zehirlenme mağduru genç kız Bursa'da 30 Aralık 2001'de şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen ve beyin hücrelerinin büyük bölümünü kaybeden ancak annesi Dr. Hale Kabacaoğlu'nun büyük çabası sonucu hayata dönen Neslihan Köse de törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisi gibi karbonmonoksitten zehirlenen kişiler için hiperbarik oksijen ünitelerinin büyük önem taşıdığını söyledi. 
 
"Böyle bir yer olmasaydı ben iyileşemezdim" diyen Köse, kendisini şu an çok iyi hissettiğini, kendisine olan güveninin yeniden yerine geldiğini ve iyileşmeye devam ettiğini kaydetti. Neslihan'ın annesi Hale Kabacaoğlu ise kızının şu an fiziksel olarak tamamen normale döndüğünü belirterek, şunları söyledi: "Neslihan'ın zehirlenme sırasında beyin hücreleri ölümü de gerçekleştiği için şu anda ben beyinle uğraşıyorum. Tekrar her şeyi yeniden öğretiyorum; bir çocuk gibi, bir bebek gibi.

Fiziksel olarak hiçbir engeli yok, hiçbir şey bilmiyordu. Hafızasını yeniden oluşturuyoruz. 5 yıl önce yavrum şofbenden zehirlendiği zaman eğer Bursa'da böyle bir yer olsaydı, ben ertesi gün sabah Neslihan'la kahvaltı yapıyor olacaktım. Ancak ben yine de şanslı bir anneyim. Geç de olsa bu tedaviye ulaştım. Bazı şeylerin önüne geçtim ve yavrum şu an hayatta. Onu ayakta tutabiliyorum. Çok zor günler geçirdik. Çok mücadele verdim. Yavaş yavaş iğneyle kuyu kazar gibi Neslihan'ı bu hale getirdim. 
Bursa, böyle bir ünite kazandığı için çok mutluyum, sevinçliyim. Zira diğer anneler benim yaşadığım acıyı yaşamayacak."

Bu arada, merkezin açılışını Vali Canpolat'la birlikte yapacağı duyurulan Neslihan Köse'nin, tören sırasında üşüdüğünü söyleyerek binaya girmesi üzerine açılış Canpolat tarafından yapıldı.
 
Bursanoktanet
 
« Tüm Duyurular