Haberler

 

Deniz sevdası onu sualtı hekimi yaptı

[19.12.2011 11:53:17]

 FİGEN AYDIN, İZMİR'İN BU ALANDAKİ İLK VE TEK DOKTORU Deniz sevdası onu sualtı hekimi yaptı Figen Hanım, dalgıçların yanı sıra sualtında petrol ve doğalgaz boru hattında çalışan işçilerin can simidi oldu İzmirli doktor Figen Aydın (37), tıp fakültesini bitirdikten sonra pek tercih edilmeyen bir alanda uzmanlaşmayı seçerek sualtı hekimi oldu.

İzmir'in tek sualtı hekimi olan Aydın, denizde, özellikle dalarken meydana gelen vurgun gibi çeşitli vakaları tedavi ediyor. Türkiye'de şu anda bulunan 20 uzman sualtı hekiminden biri olan Aydın, "Denize olan tutkum, beni bu alanı seçmeye yöneltti. Yaptığım işten çok mutluyum" dedi. İŞİNİ SEVİYOR Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1994 yılında mezun olan Aydın, 2002 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiberbarik Anabilimdalı'nda uzmanlığını tamamladı. İzmir'de ilk ve tek sualtı hekimi olarak 6 yıldır görev yapan Aydın, özel bir poliklinik işletiyor. Aydın'ın hastaları, genellikle, sualtındaki petrol, doğalgaz gibi boru hatlarında çalışan veya sualtı işlerinde görev yapan dalgıçlardan oluşuyor. 

 
Aydın ayrıca, şeker hasatalığına bağlı ayaklarda yer alan ve iyileşmesi çok zor deri hastalıklarının tedavisini de yürütüyor. TOPLAM 20 KİŞİ Sualtı Hekimliği Anabilim Dalı, sadece Çapa Tıp Fakültesi ve GATA'da bulunuyor. Küçüklüğünden beri denize ilgi duyduğunu ve dalmayı çok sevdiği için bu branşı seçtiğini söyleyen Figen Aydın, şu bilgileri verdi:

"Dalmak, bir tutkudur ve kolay kolay vazgeçilmez. Sualtı, yaşamın başka bir yüzüdür. Yaşamın sessiz yüzü de denilebilir. Biz orayı, misafirliğe gittiğimiz bir yer gibi düşünmeliyiz. Bir misafir gibi gezip çıkmalıyız. Sualtı canlılarının dünyasına zarar vermemeliyiz. Vurgun yiyen ya da boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan birinin, en kısa sürede basınç odasına alınması gerekir.

Tıpkı denizaltındaki gibi yüksek basınçlı bir ortamda, oksijen ile 5-6 saat süren tedavileri yapılıyor." Rapor veriyor Sualtı hekimleri, amatör ve profesyonel dalgıçların başlangıç muayenelerini yapıyor ve buna göre "dalabilir" ya da "dalması tehlikeli" raporu veriyor. Bu rapor, dalış merkezleri tarafından isteniyor. Dalgıçların rutin kontrollerini de gerçekleştiren sualtı hekimleri, dalışa bağlı olarak gelişen hastalıklar ve vurgun gibi vakaları da tedavi ediyor.
 
Yeni Asır
 

 

« Tüm Duyurular