Haberler

 

Zehirlenmelere karşı oksijen tedavisi

[19.12.2011 11:50:50]

Karbonmonoksit ve akut duman sonucu oluşan şofben ve soba zehirlenmeleri vurgun, gazlı kangren, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları, ani görme işitme kayıpları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntem basınç odasında uygulamaya konuluyor.

Sualtı Hekimliği ve Hiberbarik Tıp Uzmanı Dr.Figen Aydın Türkiye'de sınırlı sayıda hiberbarik tedavi merkezi olduğunu belirterek, "Hiberbarik oksijen tedavisinin mutlaka sualtı hekimliği ve hiberbarik tıp uzmanları kontrolünde yapılması gereken medikal bir tedavi yöntemidir.Soba ve şofben zehirlenmelerinde hasta en yakın hastaneye götürülerek kendisine oksijen verilir ancak bazı durumlarda bu yeterli olmaz. 


Kandaki oksijenin basınç odasında hızlı bir şekilde üretilmesi gerekir. Hiberbarik oksijen tedavisi ise sadece basınç odasında uygulanabilir. İzmir'de devlet ve özel hastanelerde bulunmuyor. Sağlık Bakanlığı'nın Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde sistemin kurulması için çalışmaları bulunuyor" dedi.

1 milyon 300 dolara maloldu Dr.Figen Aydın ise hastaya kapalı bir basınç odasında 1 atmosferden daha yüksek bir basınçta aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solutulduğunu belirterek, "1 milyon 300 bin dolara malolan bu tedavi ekipmanları ve basınç odası sayesinde vücutta oluşan ödemler azaldığı gibi yara iyileşmeside hızlanıyor.

 
Bakterilerce üretilen toksinler engelleniyor. Vücutta bulunan bakteriler öldüğü gibi hastaya verilen antibiyotiklerin etkileri daha çok görülebiliyor. Bunun yanında bu tedavi yöntemi ile soba-şofben zehirlenmeleri, gazlı kangren, yumuşak doku enfeksiyonları, kronik kemik iltihapları ve aşırı kan kayıpları gibi durumlarda çok etkili oluyor. Tedavi hastalığının durumuna göre günde bir kez 1,5 ile 2,5 seans uygulanabiliyor" diye konuştu.
 
haber Ekspres

 

« Tüm Duyurular